T6NWP na REHA FOR THE BLIND

XIII edycja Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND dobiegła końca. W dniach 3 i 4 grudnia 2015 r. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zamienił się w miejsce spotkań osób niewidomych, niedowidzących oraz ich bliskich, by jak co roku wziąć udział w wyjątkowym i jakże ważnym dla osób z dysfunkcją wzroku wydarzeniu.

Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem: „Jak widzieć więcej – medycyna, technologia i rehabilitacja idą nam z pomocą”, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Program spotkania był intensywny, a organizatorzy zadbali o to, by podczas dwudniowej konferencji nie zabrakło atrakcji w postaci interesujących wykładów, wystaw specjalistycznego sprzętu, a także spotkań ze znanymi osobistościami, wśród których wymienić można m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Marcina Wolskiego, profesora Marka Dyżewskiego, Grzegorza Wilka, Joannę Jabłczyńską oraz Tadeusza Piętę.

Jednak dla naszego klubu najważniejszym z zaproszonych gości był ekspert w dziedzinie piłki nożnej i legenda polskiego komentatorstwa sportowego Dariusz Szpakowski, który poprowadził pokaz blind futbolu.

Pokaz blind futbolu odbył się w sali Kruczkowskiego, która na czas prezentacji zamieniła się w arenę piłkarskich zmagań, a wszystko to za sprawą barwnego komentarza Dariusza Szpakowskiego.

IMG_5386

Na podzielonej na dwie części sali stworzone zostało mini boisko oraz strefa dla licznie zgromadzonej widowni, która z wyraźnym zainteresowaniem śledziła cały pokaz.

Występ naszej drużyny rozpoczął się od prezentacji przez Pana Szpakowskiego trenera Mateusza Stawarza i kierownika drużyny Piotra Niesyczyńskiego, którzy zostali przez niego opisani publiczności. Następnie przeprowadził z nimi krótką rozmowę o klubie oraz dyscyplinie celem przybliżenia jej zasad. Podobną formułę zastosował podczas prezentacji składu T6NWP. Krótka charakterystyka i rozmowa z każdym graczem sprawiła, że żaden z uczestników pokazu nie pozostał anonimowy. Widownia, wśród której nie brak było osób niewidomych miała możliwość zapoznania się z wyglądem i barwą głosu członków sztabu szkoleniowego oraz graczy.

IMG_5408

Po krótkim wstępnie przyszedł czas na właściwą prezentację. Podczas jej trwania Pan Dariusz i trener Stawarz podzielili się obowiązkami związanymi z deskrypcją wydarzeń. Przed wykonaniem przez zawodników poszczególnych fragmentów pokazu trener T6NWP opowiadał na czym będą one polegać. Następnie każdy z graczy wykonywał element, a po jego zakończeniu Pan Szpakowski rozbudzał wyobraźnię widzów opisując wszystko to, czego w danym momencie prezentacji byli świadkami.

IMG_5375

Drużyna zaprezentowała kilka podstawowych elementów treningu, takich jak: orientacja przestrzenna, drybling i prowadzenie piłki oraz rozgrywanie i podania piłki między graczami będącymi w ciągłym ruchu.

IMG_5359

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak fragment pokazu, podczas którego zawodnicy zostali podzieleni na dwie trzyosobowe drużyny i rozegrali krótki, acz niezwykle porywający mecz. Boiskowe wydarzenia wsparte fantastycznym komentarzem Dariusza Szpakowskiego sprawiły, że widownia mogła poczuć się jak na prawdziwym meczu. Po zakończonym spotkaniu publika oklaskiwała duet Ryszka-Jung, który dał prawdziwy pokaz blind futbolu na najwyższym poziomie.

IMG_5421

Na sam koniec gracze T6NWP zaprezentowali publice serię rzutów karnych.

Po zakończonym przez naszą drużynę pokazie blind futbolu przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z Panem Dariuszem Szpakowskim oraz naszą drużyną, a każdy z widzów miał okazję zamienić kilka zdań z zawodnikami i sztabem szkoleniowym.

IMG_5431

W imieniu sztabu szkoleniowego, zawodników oraz wszystkich osób związanych z klubem Tyniecka NIE WIDZĘ PRZESZKÓD Kraków pragniemy serdecznie podziękować organizatorom konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, tj. Fundacji Szansa dla Niewidomych z Panem prezesem Markiem Kalbarczykiem na czele, za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tak ważnym dla społeczności osób z dysfunkcją wzroku wydarzeniu. Jesteśmy dumni, iż to właśnie nasza drużyna mogła zaprezentować uczestnikom konferencji tę wspaniałą dyscyplinę jaką jest blind futbol. Cieszymy się, że podczas tak wyjątkowych wydarzeń pamięta się o sporcie osób z niepełnosprawnością wzrokową, który odgrywa w ich życiu olbrzymią rolę. Wierzymy, iż tego typu pokazy zmotywują osoby niewidome i słabowidzące do aktywności fizycznej m.in. poprzez grę w blind futbol.

Równie serdecznie pragniemy podziękować Panu Dariuszowi Szpakowskiemu za możliwość współpracy podczas pokazu blind futbolu. Było to dla nas ogromne wyróżnienie i wielka przyjemność. Jednocześnie pragniemy podkreślić, iż zainteresowanie sportem osób niepełnosprawnych ze strony tak znanych osobistości stanowi dla nas dodatkową motywację w dążeniu do wyznaczonych celów.

Pragniemy również podziękować wszystkim uczestnikom konferencji, którzy zdecydowali się obejrzeć pokaz w wykonaniu naszej drużyny. Po jego zakończeniu spotkaliśmy się z mnustwem pozytywnych komentarzy, które pozwalają nam z nadzieją patrzeć w przyszłość tej dyscypliny. Wierzymy, iż idea blind futbolu, którą mieliśmy możliwość podzielić się z Państwem zaowocuje rozwojem piłki nożnej osób niewidomych na terenie całego kraju.

Wierzymy również, że udział naszej drużyny w konferencji oraz piłkarski pokaz w jej wykonaniu zachęci dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku do podjęcia  nauki w SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie nie tylko ze względu na bogatą ofertę edukacyjną, ale i sportową.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z pokazu blind futbolu podczas XIII edycji Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND.