Polska na 28 miejscu światowej klasyfikacji IBSA w BF

Dnia 31 stycznia IBSA opublikowała najnowszy światowy ranking reprezentacji w kategorii B1. Komitet uwzględnił w nim wyniki wszystkich najważniejszych wydarzeń w świecie w blind footballu, które miały miejsce w ubiegłym roku.

Komitet Piłkarski IBSA zaktualizował ranking uwzględniając w nim wyniki mistrzostw Afryki, Ameryki, Azji oraz Europy. IBSA World Games w Seulu, a także kilku innych turniejów, które przyczyniły się do obecnego układu klasyfikacji reprezentacji narodowych.

Na pierwszym miejscu znaleźli się obecni mistrzowie Świata i Paraolimpijscy. Brazylijczycy utrzymali tym samym miejsce na czele klasyfikacji. Na drugie miejsce wskoczyła reprezentacja Argentyny, która tym samym zepchnęła na najniższy stopień podium brązowych medalistów Mistrzostw Europy – Hiszpanię. Na czwartym miejscu światowego rankingu sklasyfikowana została reprezentacja Chin, która w ubiegłym roku wywalczyła srebro podczas mistrzowskiego turnieju na swoim kontynencie. Na piątym miejscu uplasowała się reprezentacja Francji, a tuż za nią Turcja – obecni mistrzowie Europy awansowali tym samym o dwie pozycje z ósmego miejsca. Na dziewiątym miejscu sklasyfikowany został mistrz Azji – Iran. Na miejscu czternastym znalazła się reprezentacja mistrzów Afryki – Maroko.

Ranking opracowany został w nowym systemie punktowym. Uwzględnia on najważniejsze sportowe wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni ostatnich czterech lat. Ranking będzie aktualizowany po każdym dużym wydarzeniu typu Paraolimpiada, mistrzostwa świata i kontynentu, IBSA World Games oraz innych turniejów z udziałem reprezentacji.

Ulrich Pfisterer,, Przewodniczący Komitetu Piłkarskiego IBSA, wypowiedział się na temat najnowszego rankingu: „Komitet Piłkarski IBSA pracował nad ulepszeniem i uaktualnieniem systemu światowego rankingu od kilku miesięcy. Prowadziliśmy rozległą dyskusję nad tą sprawą podczas obrad komitetu w Hereford w sierpniu obiegłego roku oraz drogą elektroniczną w późniejszym czasie celem uzgodnienia wszystkich elementów nowego systemu.”

„To budujące, kiedy widzi się w rankingu więcej reprezentacji niż kiedykolwiek wcześniej – liczba drużyn narodowych wzrosła z 35 do 40 w ciągu jednego roku – ich liczba może wzrosnąć, kiedy nowe zespoły zaczną brać udział w turniejach liczących się do rankingu w nadchodzącym czasie.”

„Żaden system nie jest idealny, będziemy wiec na bieżąco monitorować sytuację, a jeśli zajdzie potrzeba dokonamy jego naprawy do końca 2016 roku. Zachęcam kraje do organizowania turniejów zgodnie z nowymi wytycznymi rankingu. ”

Wśród 40 reprezentacji narodowych znalazła się również Polska. To pierwszy ranking, w którym Biało-Czerwoni zostali uwzględnieni. Jest to wynik udziału w zeszłorocznych Mistrzostwach Europy IBSA, podczas których Polacy Punktowali z Grecją. Pozwoliło to na sklasyfikowanie naszej reprezentacji na miejscu numer 28.

Tak prezentuje się najnowszy Światowy Ranking IBSA

1. Brazylia,
2. Argentyna,
3. Hiszpania,
4. Chiny,
5. Francja
,
6. Turcja,
7. Japonia,
8. Wielka Brytania,
9. Iran,
10. Korea Południowa,
11. Kolumbia,
12. Niemcy,
13. Paragwaj,
14. Maroko,
15. Rosja,
16. Malezja,
17. Senegal,
18. Meksyk,
19. Tajlandia,
20. Urugwaj,
21. Włochy,
21. Chile,
23. Grecja,
24. Kamerun,
25. Indie,
26. Mali,
27. Belgia,
28. Polska,
29. Gruzja,
29. Wybrzeże Kości Słoniowej,
31. Egipt,
32. Wietnam,
33. Peru,
34. Mjanma,
35. Singapur,
36. Czechy,
37. Węgry,
38. Mołdawia,
39. Hong Kong,
39. Rumunia

Źródło