Podsumowanie 2016 roku w wykonaniu T6NWP

Jeden dzień –  tyle zostało do pożegnania 2016 i przywitania 2017 roku. Zanim jednak oddamy się szampańskiej zabawie i rozpoczniemy planować swój czas na kolejnych 365 dni, warto pochylić się nad tym co za nami, a jest tego naprawdę sporo. Zobaczcie jaki był blind futbolowy 2016 rok w wykonaniu naszego zespołu.

LUTY

W połowie lutego doszło do spotkania z pasjonatem futbolu, ekspertem piłkarskim oraz redaktorem Polsatu Sport, Romanem Kołtoniem, który z entuzjazmem podszedł do idei blind futbolu w Polsce. Wizyta w Warszawie dała owoc w postaci filmu ze słowami poparcia Pana Romana, w którym udało nam się zaszczepić pasję do uprawianej przez nas dyscypliny.

KWIECIEŃ

fot. Silvie Hrbackowa
fot. Silvie Hrbackowa

10 kwietnia w Brnie (Czechy) dochodzi do sparringowego dwumeczu z lokalnym klubem Avoy MU Brno. Utytułowani gospodarze z wyrobioną w Europie marką wygrywają 3:1 oraz 6:1 – honorowe trafienia w obu spotkaniach zdobywa Martin Jung. Dla naszego zespołu są to pierwsze od dawna mecze rozpoczynające intensywny piłkarsko sezon 2016. Sparringowe spotkania, w których aż pięciu nowych graczy zalicza debiut w barwach T6NWP, będą pierwszymi z kilku w tym roku, w których nasz zespół zmierzy się z Czechami.

Kilka dni po powrocie z Czech dochodzi do kolejnego spotkania z ważną postacią świata piłki nożnej. Wizyta w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej i niezwykła rozmowa z Łukaszem Wiśniowskim –  dziennikarzem kanału Łączy Nas Piłka, dzięki któremu miliony fanów reprezentacji Biało-Czerwonych wiedzą co w kadrze piszczy – daje efekt w postaci kolejnego materiału filmowego ze słowami poparcia w typowy dla popularnego „Wiśni” stylu.

Pasted Graphic

21 Kwietnia w Krakowie w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu AGH odbywa się Dzień Sportu Osób Niepełnosprawnych organizowany w ramach IX Krakowskich Dni Integracji, w którym bierze udział nasza drużyna. Pokaz blind futbolu kończy się konkursem rzutów karnych wykonywanych przez zgromadzonych na hali widzów.

Pasted Graphic 4

23-24 kwietnia w Gelsenkirchen (Niemcy) rozegrany zostaje Pierwszy Międzynarodowy Puchar Gelsenkirchen 2016, w którym Udział bierze sześć klubów z czterech państw. Nasz zespół trafia do grupy z mistrzem Hiszpanii –  Alicante oraz mistrzem Niemiec – Marburgiem. Mimo solidnej gry nie dajemy rady doświadczonym rywalom. Zajmując ostatnie miejsce w grupie, o piątą lokatę w całym turnieju przychodzi nam walczyć z klubem BSC Praga (Czechy). Przewaga w meczu nie zostaje udokumentowana, bezbramkowy remis oznacza rzuty karne –  Czesi wygrywają 1:0. Puchar zdobywają gracze z Alicante, srebro zdobywają gospodarze z Gelsenkirchen, trzecie miejsce pada łupem naszych drugich grupowych rywali –  Blisty Marburg.

CZERWIEC

fot. Stefan Groenveld
fot. Stefan Groenveld

11-12 czerwca w Bučovicach (Czechy) rozegrana zostaje czwarte edycja Bučovice Blind Football Cup, w którym udział bierze aż osiem klubów reprezentujących siedem państw Starego Kontynentu. Mocno obstawiony turniej jest gwarantem ciekawych spotkań. Nasz zespół trafia do grupy z gospodarzem – Avoy MU Brno, klubem z Grecji – Pirsosem Thessaloniki oraz ponownie mistrzem Niemiec – Blistą Marburg. Niemcy i Grecy okazują się zbyt silni dla naszej ekipy, mecz z gospodarzami ma zadecydować o tym, kto opuści grupę z trzeciego miejsca. Bramka Junga wyprowadza nasz zespół na prowadzenie, niestety na kilka minut przed końcem Czesi wyrównują, ostateczny bilans działa na naszą niekorzyść i zajmujemy ostatnie miejsce w grupie A. O siódmą lokatę przychodzi zmierzyć się nam z zespołem z Belgii – Anderlechtem. Jung ponownie wyprowadza T6NWP na prowadzenie, niestety pech nie opuszcza naszego zespołu. Dwa błędy dają dwa trafienia rywalom. Opuszczamy Czechy zajmując ostatnie miejsce, jednak wywozimy z Bučovic niesamowity bagaż doświadczeń. Turniej wygrywa ekipa Worcester (Anglia), srebro trafia w ręce graczy Blisty Marburg (Niemcy), brąz zdobyli gracze Pirsosu (Grecja).

Pasted Graphic 5

14 czerwca w Krakowie na obiekcie sportowym należącym do Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego odbywa się dziań otwarty piłki nożnej osób niewidomych i słabowidzących pod hasłem „Usłyszeć Futbol”. Pokaz blind futbolu uświetnia coroczny mecz rozgrywany w okolicach końca roku szkolnego – Uczniowie vs. Nauczyciele. Gracze naszego zespołu prezentują publiczności swoje zdolności, która chwilę później bierze udział w konkursie rzutów karnych na zasadach blind futbolu

fot. Silvie Hrbackowa
fot. Silvie Hrbackowa

21 czerwca w Bučovicach (Czechy) odbywa się mecz, który bez wątpienia zapisze się na kartach historii naszego klubu. Na zaproszenie Avoy MU Brno, z którymi T6NWP nawiązuje przyjacielskie stosunki, nasz zespół przyjeżdża by zmierzyć się towarzysko z jedną z najbardziej utytułowanych reprezentacji świata – Argentyną. Pierwsze spotkanie rozegrane zostaje z gospodarzami, z którymi nasz zespół po trafieniu Junga wygrywa 0:1. Drugie spotkanie okazuje się zdecydowanie mniej przyjemne. Pretendenci do olimpijskiego złota, którzy w ostatecznym rozrachunku zajmą trzecie miejsce w Rio, zdobywają aż piętnaście goli i pokazują jak wiele pracy przed naszym klubem. Przegrana nie jest zaskoczeniem. Dla naszych graczy taka lekcja to najlepsze źródło niezbędnych doświadczeń, które w niedługim czasie mają przynieść oczekiwane efekty.

WRZESIEŃ

Pasted Graphic 8

Początek września to długo wyczekiwane w Krakowie bandy do blind futbolu, które stają się jednym z większych kroków w drodze do profesjonalizacji działań naszej drużyny. Ich produkcja zostaje sfinansowana z pieniędzy otrzymanych z PZPN-u, który przekazuje środki na ich realizację. Dzięki uprzejmości dyrekcji, przenośne bandy zostają tymczasowo zainstalowane na boisku należącym do Gimnazjum nr 22 gdzie stoją do listopada.

PAŹDZIERNIK

22-23 października w Lipsku (Niemcy) odbywa się piąta edycja Pucharu Saksonii, w której udział bierze pięć klubów z trzech krajów. Turniej okazuje się jednym z najlepszych w wykonaniu naszej ekipy. Wygrana z 1.FC Lokomotive Leipzig (Niemcy, gospodarz), dwa bezbramkowe remisy z FC Chemnitzer oraz FC St. Pauli (trzecia i druga drużyna rozgrywek Blind Football Bundesligi) oraz przegrana z dobrze nam już znanymi Czechami z Brna daje naszej drużynie czwartą lokatę i pięć oczek, tyle samo punktów zdobywa ekipa Chemnitzer, która dzięki lepszemu bilansowi bramek plasuje się na najniższym stopniu podium. Puchar zdobywa ekipa Avoy, drugie miejsce zajmuje St. Pauli. Dla T6NWP jest to ostatni turniej w 2016 roku, w którym nasz zespół prezentuje się najlepiej ze wszystkich dotychczasowych.

LISTOPAD

26 listopada w Szczyrku na hali sportowej należącej do Centralnego Ośrodka Sportu odbywa się największa dotychczas impreza promująca blind futbol w Polsce pod hasłem „Usłyszeć Futbol”. Reprezentacja dziennikarzy i aktorów TVP podejmuje wyzwanie i rozgrywa pokazowy mecz blind futbolu z naszą ekipą. Niecodzienne wydarzenie cieszy się sporym zainteresowaniem widowni, która licznie gromadzi się na trybunach. Mecz obfituje w grad goli i jeszcze więcej ciekawych sytuacji, najważniejsza jest jednak dobra zabawa i żywa reklama naszego klubu oraz dyscypliny.

Pasted Graphic 9

1 grudnia w Krakowie na Stadionie Cracovii dochodzi do niecodziennego spotkania piłkarskiego, w którym Radni Miasta Krakowa mierzą się z Reprezentacją PZPN-u pod wodzą prezesa Zbigniewa Bońka. Wydarzenie odbywa się na rzecz naszego klubu, jest ono wyraźnym sygnałem wsparcia i uznania dla naszej dotychczasowej działalności.

MEDIA

Od początku roku nasz zespół bardzo często pojawiał się w mediach. Dziesiątki artykułów w prasie i internecie na szczeblu ogólnokrajowym i lokalnym, a także radio i telewizji, które chętnie sięgały po tematykę związaną z blind futbolem oraz naszym klubem, przyczyniły się do promocji T6NWP oraz uprawianej przez nas dyscypliny. Poniżej zamieszczamy kilka odnośniki do artykułów i programów, w których pojawił się nasz zespół:

  1. TVP2: „Pełnosprawni: mecz reprezentacji TVP z blind futbolistami”,
  2. RMF24: „Nie widzą przeszkód i grają w piłkę. Nawet niewidomy może być snajperem”,
  3. Weszło: „Śmiałem się, że gdybym widział, po takich treningach robiłoby mi się ciemno przed oczami”

PODZIĘKOWANIE

Rok 2016 był niezwykle intensywnym i pierwszym pełnym rokiem istnienia naszego klubu. Trzy turnieje i dziesiątki rozegranych spotkań na arenie międzynarodowej przyczyniły się do rozwoju naszych umiejętności, a także pozwoliły naszej drużynie wyrobić sobie pewną markę w Europie, którą w nadchodzącym roku będziemy chcieli poprawić i umocnić. Jesteśmy jednak świadomi, że nie jest to jedynie nasza zasługa, bowiem od początku naszego istnienia jest z nami wielu żyjących naszą pasją ludzi, bez których nie bylibyśmy tu gdzie jesteśmy. Ten niezwykle pracowity lecz owocny rok to również Wasza zasługa. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wsparcia naszej drużyny. Bez względu na to, czy wsparliście nas finansowo, dobrym słowem po przegranej czy wiadomością z gratulacjami po udanym spotkaniu, chcemy każdemu z Was podziękować tak samo licząc na równie wielkie wsparcie w 2017 roku. Bez prawdziwych kibiców nawet najlepsze kluby nic nie znaczą.

ŻYCZENIA

Wam oraz sobie życzymy, by 2017 rok pozwolił nam na dalszy rozwój klubu oraz dyscypliny, by w klubowej gablocie znalazł się puchar za triumf w wymagającym turnieju, byśmy nadal czerpali radość z tego co robimy, a także by nasza pasja pozwoliła uwierzyć innym w to, że niemożliwe nieistnieje.