Piłka nożna jest dla wszystkich!

Oni poruszają się o kulach, my nie widzimy. Pomyśl, czego nie będziemy wstanie zrobić z piłką, a zrobimy to. Zrobimy to na jednej nodze i z zasłoniętymi oczami, bo w futbolu nie ma ograniczeń.

21 stycznia 2017 odbył się trening, jakiego ani w Polsce, ani na świecie wcześniej nie było. Pierwszy raz w historii futbolu pod jednym dachem spotkali się gracze uprawiający dwie różne, a zarazem wyjątkowe odmiany najpopularniejszej dyscypliny na globie. Amp futboliści z klubu Kuloodporni Bielsko-Biała oraz blind futboliści z Tynieckiej NIE WIDZĘ PRZESZKÓD Kraków wybiegli na parkiet Hali Pod Dębowcem w Bielsku, by wspólnie pokazać, że „Piłka nożna jest dla wszystkich”.

Fot. Bart Foto Sport
Fot. Bart Foto Sport

Wspólny trening rozpoczął się o godz. 11:00 od przywitania publiczności, w śród której nie zabrakło zawodników pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała. Następnie amp i blind futboliści zostali podzieleni na dwie grupy, w których mięli pracować aż do zakończenia sesji.

Po krótkiej rozgrzewce gracze wyjaśnili sobie podstawowe zasady i specyfikę gry obu odmian futbolu, a następnie pod czujnym okiem sztabu szkoleniowego T6NWP oraz Kuloodpornych przeszli do właściwej części treningu.

Fot. Bart Foto Sport
Fot. Bart Foto Sport

Na początek zadaniem graczy było swobodne prowadzenie piłki po całym boisku, a następnie na komendę bramkarza wprowadzenie jej w pole karne i oddanie strzału. Kolejnymi ćwiczeniami była gra „sam na sam” z golkiperem oraz slalom z futbolówką z wykończeniem w postaci uderzenia na bramkę.

Elementem wspólnego treningu, który cieszył się największym zainteresowaniem były podania w kole, które chwilę później zamieniły się w popularnego „dziadka”. Niektórzy gracze próbowali swych sił mieszając ze sobą obie dyscypliny, i tak chwilę później można było zobaczyć piłkarzy o kulach i z opaskami na oczach usiłujących przechwycić krążącą między resztą zawodników futbolówkę.

Fot. Bart Foto Sport
Fot. Bart Foto Sport

Na chwilę przed najbardziej wyczekiwaną częścią treningu, czyli meczem w mieszanych amp-blind futbolowych składach, gracze Kuloodpornych oraz T6NWP rozegrali kilka akcji charakterystycznych dla ich własnych dyscyplin.

Przedostatnim elementem wspólnego treningu był wyżej wspomniany mecz, który bez wątpienia budził największe emocje. Gracze podzieleni zostali na cztery drużyny, w składach których znaleźli się również członkowie sztabu szkoleniowego Kuloodpornych i rozegrali po dwa pięciominutowe spotkania. Dla wszystkich była to okazja by przekonać się na własnej skórze ile łączy i dzieli obie odmiany tej samej dyscypliny.

Na zakończenie wspólnej sesji treningowej zawodnicy wzięli udział w konkursie rzutów karnych, podczas którego większość uczestników decydowała się na próbę z użyciem kul i gogli na oczach.

Fot. Bart Foto Sport
Fot. Bart Foto Sport

Wydarzenie „Piłka nożna jest dla wszystkich” miało na celu pokazanie, iż człowiek pełen pasji jest wstanie pokonać każdą przeszkodę. Jesteśmy dumni, iż wraz z tak wspaniałymi graczami jakimi są zawodnicy Kuloodpornych Bielsko-Biała udowodniliśmy, że niepełnosprawność nie musi być problemem, a wyzwaniem, które należy podjąć.

Szczególne podziękowania składamy na ręce Daniela Kawki, prezesa Fundacji Kuloodporni, z inicjatywy której zorganizowane zostało to wyjątkowe wydarzenie. Równie serdecznie dziękujemy trenerom, graczom oraz wszystkim osobom związanym z amp futbolowym klubem z Bielska, które przyczyniły się do sukcesu tego fantastycznego eventu. Mamy nadzieję, że nie jest to nasza ostatnia wspólna akcja promująca sport osób z niepełnosprawnością.