Kraków usłyszał football

30 maja na Rynku Głównym w Krakowie zainaugurowano obchody XVIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością – Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych”. Pośród licznych atrakcji przygotowanych na premierowy dzień z myślą o odwiedzających serce królewskiego miasta nie zabrakło naszej drużyny i niezwykłego pokazu blind footballu.

2Obraz 01.06.2017, godz. 23.53 (1)

Prezentacja naszej dyscypliny oraz pokaz planowane były na godzinę 11:00, lecz już od godziny 10:00 – kiedy to na płycie rynku rozłożono mini-boisko – zaczęli pojawiać się pierwsi zainteresowani i chętni spróbowania swych sił w blind footballu. Okrzyki „voy” i grzechot piłek nie milkły ani na chwilę. Mieszkańcy i turyści uczyli się prowadzić futbolówkę, podawać oraz strzelać na bramkę – wszystko to w towarzystwie naszych graczy, którzy chętnie brali pod swoje skrzydła zafascynowanych uczestników zabaw. Tuż przy mini-boisku usytuowane zostało stoisko naszego klubu, gdzie można było zaczerpnąć szczegółowych informacji o naszej drużynie oraz dyscyplinie.

3Obraz 01.06.2017, godz. 23.53

Po godzinie 11:00 rozpoczął się długo wyczekiwany przez wszystkich pokaz blind footballu, który przybrał nieco inną niż zakładano formę. Na płycie mini-boiska zameldowali się juniorzy starsi Wisły Kraków, którzy wraz z naszymi zawodnikami odbyli wspólny trening oraz rozegrali pokazową gierkę. Młodzi gracze Białej Gwiazdy uczyli się poruszać po boisku z zasłoniętymi oczami, prowadzić piłkę, podawać, przyjmować i oddawać strzały. Po krótkiej rozgrzewce oba zespoły wytypowały trzech graczy, którzy rozegrali miedzy sobą błyskawiczną gierkę. Piłkarze Wisły mieli okazje przekonać się, że blind football to znacznie trudniejsza odmiana uprawianej przez nich zawodowo dyscypliny. Emocje udzielały się wszystkim uczestnikom pokazu, w szczególności nawigującym z poza boiska graczom Białej Gwiazdy, którzy próbowali wesprzeć swoich kolegów z drużyny. Mecz zakończył się rezultatem 8:1 dla naszej ekipy – wynik nie był jednak tego dnia najistotniejszy. Towarzyskim zmaganiom obu ekip przyglądali się zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

4Obraz 01.06.2017, godz. 23.53 (2)

Naszą drużynę odwiedzili również gracze obecnych mistrzów AMP Futbol Ekstraklasy – Husarii Kraków – dla których było to również pierwsze spotkanie z blind footballem. Seria rzutów karnych oraz gra w dziadka choć trochę przybliżyła im specyfikę naszej dyscypliny.

5Obraz 01.06.2017, godz. 23.54

Tysiące okrzyków „voy”, grzechoczące godzinami futbolówki, dziesiątki rozdanych gadżetów i setki uśmiechów – czy trzeba czegoś więcej, by opisać jak udany był to dzień krakowskiego blind footballu?

Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli do tego wspaniałego pokazu choćby najdrobniejszą cegiełkę. Jest nam niezmiernie miło, iż nasze stanowisko cieszyło się tak wielką popularnością. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki pokaz w naszym mieście!