Liga Centralnej Europy 2017

Trzy kraje, pięć klubów z pięciu wspaniałych miast, wspólna pasja i jeden cel – tytuł najlepszej drużyny Europy Centralnej. Tak w dużym skrócie można opisać nadchodzącą drugą edycję Ligi Centralnej Europy, która w 2017 roku zapowiada się naprawdę ekscytująco.

HISTORIA

Liga Centralnej Europy to projekt, który zapoczątkowany został w 2016 roku przez zespoły BSC Praga (Czechy), UKS Sprint Wrocław (Polska) oraz LASS Budapest (Węgry). Ideą ligi było stworzenie rozgrywek, które pozwolą na rozgrywanie regularnych spotkań zespołom, które nie posiadają ligi we własnym kraju. W historycznym sezonie triumf odniosła drużyna z Pragi, drugie miejsce zajęli Wrocławianie, a trzecie gracze z Budapesztu.

SEZON 2017

Druga edycja rozgrywek rozszerzona zostanie o dwa nowe zespoły – Avoy MU Brno (Czechy) oraz nasz zespół. Wprowadzi to bez wątpienia dodatkowe emocje ze względu na większą liczbę rywalizujących ze sobą ekip oraz liczbę kolejek, która prawdopodobnie wzrośnie aż do pięciu w sezonie. Choć druga edycja rozgrywek jeszcze nie wystartowała, to już snute są plany, by w kolejnym roku liga liczyła aż osiem klubów.

SYSTEM ROZGRYWEK

Rozgrywki toczyć się będą systemem kolejek ligowych. Każda z drużyn zobligowana będzie do organizacji turnieju, podczas którego kluby rywalizować będą ze sobą zgodnie z zasadą „każdy z każdym”. Podczas kolejnych turniejów ligowych zespoły będą kompletować punkty, od których zależeć będzie ich pozycja w poszczególnych kolejkach oraz tabeli końcowej, na podstawie której wyłoniony zostanie mistrz ligi. Za zwycięstwo drużyna otrzymywać będzie 3 punkty, za remis 1, za przegraną 0. Dodatkowo liga okraszona będzie znanymi z licznych turniejów klubowych i reprezentacyjnych indywidualnymi nagrodami dla wyróżniających się graczy.

ZESPOŁY

Choć Liga Centralnej Europy rozszerzy się o dwa nowe kluby, to nie zmieni się pod względem liczby krajów, z których będą one pochodzić. BSC Praga oraz Aboy MU Brno reprezentować będą Czechy, UKS Sprint Wrocław i Tyniecka NWP Kraków Polskę, a LASS Budapest Węgry. Z każdą z biorących udział w lidze ekip nasz zespół miał okazję się mierzyć, jednak podkreślić trzeba, iż od ostatnich meczów z nimi minęło sporo czasu. Jedyny zespół, z którym mieliśmy okazję rywalizować całkiem niedawno to UKS z Wrocławia,. Było to jednak towarzyskie spotkanie, a jak powszechnie wiadomo – mecz meczowi nierówny. Patrząc na kluby pod kątem doświadczenia, to bez wątpienia najsilniejsza wydaje się ekipa z Brna, z którą nasz zespół miał okazję wielokrotnie rywalizować na przestrzeni dwóch ostatnich lat. Ciężko jednoznacznie wskazać faworytów tegorocznej edycji Ligi Centralnej Europy. Wakacyjna przerwa pozbawiona turniejów klubowych ze względu na Mistrzostwa Europy w Berlinie sprawia, iż forma wszystkich ekip to wielka niewiadoma. Bardzo dużo może wyjaśnić nadchodząca pierwsza kolejka.

TERMINARZ ROZGRYWEK

Na chwilę obecną znamy daty trzech kolejek ligowych, które rozegrane zostaną w 2017 roku:

  1. kolejka: Wrocław (Polska), 2-3 września
  2. kolejka: Praga (Czechy), 30 września – 1 października
  3. kolejka: Kraków (Polska), 11-12 listopada

1. KOLEJKA

Nadchodzący weekend, jak już zostało wspomniane, będzie pierwszym po dwumiesięcznej przerwie i ciężko powiedzieć, czego możemy spodziewać się po poszczególnych zespołach. Pewnym jest, iż każda z drużyn będzie chciała rozpocząć ligę najlepiej jak się da, by już po pierwszej kolejce móc odskoczyć rywalom.

MIASTO GOSPODARZ

Wrocław to stolica województwa dolnośląskiego oraz czwarte w Polsce miasto pod względem liczby ludności. Ze względu na swą lokalizację posiada niezwykle bogatą i częstokroć burzliwą historię. W 1945 roku miasto zostało zbombardowane i zniszczone w 70% przez Związek Radziecki, który chciał w ten sposób wymusić kapitulację na oblegających go hitlerowcach. Miasto poddane zostało 6 maja – cztery dni po upadku Berlina.  Obecnie Wrocław to nowoczesne budownictwo przeplatane zabytkami. Wrocław to również mosty, których liczby nie jest w stanie podać nawet samo miasto – źródła informują o liczbie ponad stu, ciągnącymi się nad Odrą i jej licznymi dopływami. Jednymi z wielu atrakcji turystycznych, których nie można ominąć są japońskie ogrody i ogród zoologiczny. Fani futbolu kojarzyć będą Wrocław z klubem WKS Śląskoraz Euro 2012.

OBIEKT

Boisko, na którym rozegrana zostanie pierwsza kolejka, to okolony siatką obiekt ze sztuczną murawą, niewielką trybuną oraz bandami do blind footballu, które w 2012 roku zostały ufundowane dla DSOSW we Wrocławiu przez UEFA.

Adres:

DSOSW we Wrocławiu,
ul. Kamiennogórska 16,
54-034 Wrocław.

PLAN 1. KOLEJKI

Sobota, 2 września:

09:00: UKS Sprint Wrocław – BSC Praga
10:00: LÁSS Budapest – T6NWP
11:00: Avoy MU Brno – UKS Sprint Wroclaw
12:00: BSC Praga – LÁSS Budapest
15:00: T6NWP – Avoy MU Brno
16:00: UKS Sprint Wrocław – LÁSS Budapest
17:00: BSC Praga – T6NWP
18:00: LÁSS Budapest – Avoy MU Brno

Niedziela, 3 września:

09:00: UKS Sprint Wrocław – T6NWP
10:00: Avoy MU Brno – BSC Praga

PUCHAR POLSKI

W ramach promocji blind footballu w naszym kraju, wraz z drużyną UKS Sprint Wrocław postanowiliśmy przy okazji Ligi Centralnej Europy rozegrać dwumecz, którego stawką będzie triumf w Pucharze Polski 2017. Pierwsze spotkanie odbędzie się podczas wrocławskiej kolejki ligowej, rewanż w Krakowie w ramach trzeciej kolejki. Dwa spotkania wyłonią zwycięzcę trofeum, które mamy nadzieję w 2018 roku stanie się osobnym wydarzeniem promującym dyscyplinę w Polsce.

OCZEKIWANIA

Solidnie przepracowany okres letni (dwa obozy przygotowawcze) pozwala nam z optymizmem spoglądać na nadchodzącą kolejkę oraz cały sezon. Nasz cel jest jasny – zwycięstwo w każdym meczu oraz triumf w rozgrywkach. Ten sam cel mają jednak pozostałe cztery ekipy. Wierzymy jednak we własne umiejętności i liczymy na Wasze wsparcie!