Historyczny turniej w Krakowie – podsumowanie 3. kolejki Ligi Centralnej Europy 2017/18

11 i 12 listopada w Krakowie na hali sportowej Com-Com Zone Nowa Huta rozegrany został pierwszy w historii naszego miasta turniej blind footballu. Oprócz walki o ligowe punkty, która toczyła się w miniony weekend w ramach 3. kolejki międzynarodowej Ligi Centralnej europy 2017/18, gra toczyła się jeszcze o dwa trofea – Puchar Polski oraz Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, którego osoba była honorowym patronem wydarzenia.

Ceremonia otwarcia

Pierwszy w historii Krakowa turniej blind footballu rozpoczął się ceremonią otwarcia, która na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników wydarzenia. Mogące pomieścić około 150 osób trybuny wypełniły się po brzegi, a zgromadzeni na nich kibice oklaskiwali meldujące się kolejno na parkiecie drużyny z Brna, Budapesztu, Pragi, Wrocławia oraz Krakowa, których członkowie wyprowadzani byli z tunelu przez młodych adeptów piłki trenujących na codzień w Szkole Futbolu Staniątki. Następnie głos zabrali organizatorzy, którzy przywitali publiczność, raz jeszcze drużyny oraz specjalnych gości, którzy zechcieli uświetnić swą osobą ceremonię otwarcia.

Urząd Miasta Krakowa, naszego długoletniego partnera, reprezentowali: Pan Bogdan Dąsal – Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób niepełnosprawnych oraz Pani Anna Habrat. Małopolski Związek Piłki Nożnej, który w znaczący sposób przyczynił się do organizacji turnieju reprezentował Pan Ryszard Kołtun – Wiceprezes Związku. Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie, której studenci wcielili się w rolę wolontariuszy na czas turnieju reprezentowali: doktor habilitowana Joanna Sobiecka –  Członkini Rady Sportu Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Sportu i Turystyki, doktor Marta Kądziołka oraz doktor Paweł Żychowicz. Wśród gości nie zabrakło również Pani Renaty Żukiewicz-Topy – Dyrektor Szkoły Policealnej Integracyjnej Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie, której uczniowie dbali o dobre samopoczucie zawodników.

Zanim rozbrzmiał pierwszy gwizdek, wszyscy uczestnicy wysłuchali przemówień Pana Pełnomocnika Bogdana Dąsala oraz doktora Pawła Żychowicza, którzy wyrazili swój podziw dla wszystkich drużyn oraz życzyli dobrej, prawdziwie sportowej rywalizacji.

Tyniecka NWP Kraków 2:1 BSC Praga

Mecz otwarcia, jak na gospodarzy zawodów przystało, rozegrany został miedzy naszym klubem a organizatorem poprzedniej kolejki – drużyną BSC Praga. Pierwsze minuty pierwszego w historii meczu blind footballu w Krakowie były nieco nerwowe w wykonaniu obu ekip – być może za ten stan rzeczy odpowiedzialni byli kibice, którzy pierwszy raz zjawili się w tak licznej grupie podczas rozgrywek Ligi Centralnej Europy sezonu 2017/2018. Panaceum, które uspokoiło grę okazała się bramka na 1:0 autorstwa Martina Junga, który okraszony został okrzykiem radości blisko dwustu gardeł. Podczas tego spotkania fani raz jeszcze zakrzyknęli świętując gola, jednak zanim to nastąpiło obejrzeli wyrównujące trafienie Pragi autorstwa Valera. Zasłonięty przez obronę Bednarkiewicz nie miał szans i piłka zatrzepotała w naszej sieci. Przed przerwą nasz zespół wyprowadził kolejny zabójczy atak, który kolejny raz wykończył Jung. W drugiej połowie emocji wciąż nie brakowało – do podwyższenia wyniku zabrakło niewiele, bowiem po kolejnym strzale Martina futbolówka wylądowała na poprzeczce. Ostateczny rezultat spotkania to historyczne zwycięstwo 2:1 naszej ekipy.

Tyniecka NWP Kraków 0:0 LASS Budapest

Drugi mecz sobotniej części rozgrywek zapowiadał się na niezwykle fizyczne starcie – niestety, tak było. Ze względu na uraz, którego Jung nabawił się pod koniec pierwszego meczu, nasz zespół zmuszony był do pewnych roszad w ustawieniu. Niestety, jeszcze w pierwszej połowie nasze problemy pogłębiły się o kolejną kontuzję. W wyniku nieprzyjemnego starcia z graczem z Budapesztu Michał Szpyrka zmuszony został opuścić plac gry, a jak się później okazało wszystkie pozostałe spotkania. W tej sytuacji Jung z ataku cofnięty został do obrony, w której wspierał Ryszkę i Woszczaka – najbardziej wysuniętym graczem został Krzyszkowski. Wymuszone ustawienie okazało się być niezwykle skuteczne – solidna gra w obronie oraz niebezpieczne ataki sprawiły, ze gracze LASS nie mieli wiele do powiedzenia, a wynik w postaci bezbramkowego remisu i jednopunktowej zdobyczy zawdzięczają własnemu bramkarzowi i pechowi naszego ataku.

Tyniecka NWP Kraków 0:0 Sprint Wrocław (Puchar Polski)

Trzecie, a zarazem ostatnie spotkanie pierwszego dnia rozgrywek należało zdecydowanie do hitu kolejki – na ten stan rzeczy wpływ miało kilka czynników. Prócz walki o ligowe punkty oraz pierwszym polskim pojedynku w Krakowie, był to również mecz rewanżowy o Puchar Polski. Pierwsze spotkanie rozegrane we Wrocławiu podczas 1. kolejki zakończyło się naszym zwycięstwem 2:1 – drugi mecz, w obliczu niespodziewanych urazów naszych graczy, zapowiadał się na niezwykle emocjonujące widowisko.

Wyjątkowy mecz wymagał wyjątkowej oprawy – gracze wyprowadzeni zostali na parkiet przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach. Następnie ustawieni w jednej lini gracze odśpiewali wraz z licznie zgromadzonymi na trybunach kibicami Mazurka Dąbrowskiego, po którym rozbrzmiał pierwszy gwizdek.

Pierwsze minuty spotkania zapowiadały chęć ofensywnej gry naszej drużyny, niestety, Jung nadal odczuwał skutki starcia z pierwszego spotkania i nasz zespół zmuszony był ustawić się podobnie jak w starciu z Węgrami. Pierwsza połowa spotkania toczyła się pod dyktando Wrocławian. Indywidualne rajdy Mkrtchyana i Zarzyckiego, oraz strzały z dystansu siały zament w naszej obronie, nie przynosiły jednak negatywnego dla naszego zespołu skutku. Druga połowa była zdecydowanie różna od pierwszych 20 minut. Nasza gra uspokoiła się, czego efektem było wyrównanie sił na boisku oraz zdecydowane ograniczenie atutów ofensywnych graczy Sprintu. Świadomość, iż jeden gol dla rywali oznacza przegraną w lidze oraz remis w starciu pucharowym, a co za tym idzie konkurs rzutów karnych, nadal unikaliśmy ofensywnej gry, która opierała się na kontrach wyprowadzanych przez Krzyszkowskiego lub Ryszkę. Dobrych okazji do zdobycia gola nie brakowało po obu stronach, jednak po ostatnim gwizdku na tablicy świetlnej widniał wynik 0:0 – puchar trafił w nasze ręce, a radości z jego zdobycia nie przysłonił nawet fakt utraty ligowych oczek, które znów oddaliły nas od ekipy z Brna.

Po zakończonym spotkaniu odbyła się krótka uroczystość wręczenia pucharów za pierwsze oraz drugie miejsce, którą uświetnił swą obecnością Zbigniew Lach – Wiceprezes MZPN. Krotka przemowa, gratulacje dla obu ekip i wreszcie wręczenie trofeów przez byłego napastnika Wisły Kraków było niezwykle wzruszającym momentem dla wszystkich zgromadzonych.

Tyniecka NWP Kraków 0:1 Avoy MU Brno

Ostatni mecz rozegrany został przez nasz zespół w niedzielę – był to jednocześnie mecz zamykający ligowe starcie z liderem, a zarazem naszymi dobrymi znajomymi z Brna, którzy tego samego dnia zremisowali sensacyjnie z Pragą.

Sobotnie mecze mocno przetrzebiły nasz skład, z którego wypadł Jung – zmusiło to nas do gry kolejnym niecodziennym dla nas ustawieniem z wysuniętym na szpicy Sitkiem (nominalnie obrońcą), którego w trakcie gry zastępowali Żychowski oraz Wódz. Ustawienie okazało się strzałem w dziesiątkę. Faworyci z Brna mieli nie lada problem by dotrzeć pod nasze pole karne – próby najczęściej kończyły się stratami lub rzutami rożnymi, podczas których Bednarkiewicz zmuszony był zachować niezwykłą czujność. Pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem, a do zakończenia drugiej identycznym rezultatem zabrakło 2 minut – niestety, zabrakło ich nam. Niezawodny Mrazek zamieszał w naszej lini defensywnej i Bednarkiewicz, drugi raz w turnieju, zmuszony był wyjmować piłkę z bramki. Ostatnie sekundy to próby Ryszki, który rozpaczliwie szukał wyrównania dla naszego zespołu. Podobnie miało to miejsce jeszcze przed stratą, gdzie razem z Krzyszkowskim niebezpiecznie kontrowali ekipę Avoy.  Gol na 1:1 ostatecznie nie padł i nasi kibice zmuszeni byli przełknąć wraz z nami gorzką pigułkę porażki na własnym terenie. Zwycięstwo drużyny z Brna sprawiło, iż odskoczyli nam w tabeli na 8 punktów, ponadto to w ich ręce powędrował Pamiątkowy Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, ponieważ to oni okazali się najlepszą ekipą historycznego turnieju.

Ceremonia zakończenia

Ceremonia zakończenia odbyła się o godz. 12:00 – tuż po ostatnim meczu. Ustawione na środku parkietu drużyny wysłuchały krótkiego przemówienia organizatorów, którzy następnie oddali głos Panu Andrzej Sękowski – przewodniczący Kolegium Sędziów MZPN, z rąk którego drużyna Avoy MU Brno odebrała Pamiątkowy Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Następnie przyszedł czas na wzajemne gratulacje i podziękowania między ekipami, a także klasyczne zdjecie grupowe – historyczny, bo pierwszy raz z Krakowa.

Sytuacja w tabeli

3. kolejka okazała się być bardzo owocną dla Brna, które zdobyło 10 punktów i umocniło się na pozycji lidera z przewagą aż 8 oczek nad drugim miejscem, czyli nami. Krakowski turniej pozwolił nam na dorzucenie do dorobku tylko i aż 5 punktów. Mieliśmy wszelkie atuty, by uzbierać ich więcej, jednak niespodziewane kontuzje sprawiły, iż nasza sytuacja mocno się skomplikowała. Mimo wszystko druga lokata, 20 punktów i 6 oczek przewagi nad trzecim Budapesztem (udało nam się uzyskać dodatkowy punkt przewagi) cieszy, choć ciężko ukrywać, iż lider odjeżdża, a wraz z nim tytuł. Wspomniana już ekipa z Węgier plasuje się na najniższym stopniu podium z dorobkiem 14 punktów. Po ligowych piętach zaczynają deptać im Wrocławianie, którzy fantastycznie punktowali podczas minionej kolejki odrabiając straty do pierwszej trójki – 13 punktów i oczko straty do Budapesztu. Ostatnie miejsce i zaledwie 4 punkty należą do Pragi, która szanse na obronę tytułu mistrzowskiego z pierwszego sezonu ma jedynie teoretyczne – nie oznacza to, iż to właśnie starcza z tą ekipą nie będą kluczowe dla ostatecznego układu tabeli podczas nadchodzących dwóch ostatnich kolejek w Budapeszcie oraz Brnie.

Wyniki 3. kolejki

2:1 Tyniecka NWP Kraków – BSC Praga
0:2 Sprint Wrocław – Avoy MU Brno
0:0 Tyniecka NWP Kraków – LASS Budapest
0:1 BSC Praga – Sprint Wrocław
1:0 Avoy MU Brno – LASS Budapest
0:0 Tyniecka NWP Kraków –  Sprint Wrocław
0:2 BSC Praga – LASS Budapest
0:0 Avoy MU Brno – BSC Praga
1:0 Sprint Wrocław – LASS Budapest
0:1 Tyniecka NWP Kraków – Avoy MU Brno

Tabela po 3. kolejce

Drużyna M Z R P Bramki Pkt

1 . Avoy MU Brno 12 8 4 0 15:1 28

2 . Tyniecka NWP Kraków 12 5 5 2 13:5 20

3 . LASS Budapest 12 3 5 4 8:6 14

4 . UKS Sprint Wrocław 12 3 4 5 5:13 13

5 . BSC Praga 12 0 4 8 4:19 4

Strzelcy

Bramki Strzelec Klub

14 Jan Mrazek Avoy MU Brno

9 Martin Jung Tyniecka NWP Kraków

4 Istvan Szabo LASS Budapest

4 Marcin Ryszka Tyniecka NWP Kraków

3 Robert Mkrtchyan UKS Sprint Wrocław

2 Orban Szabolls LASS Budapest

2 Krzysztof Zarzycki UKS Sprint Wrocław

2 Tomas Myslivecek BSC Praga

1 Tomas Sustr BSC Praga

1 Jan Bango Avoy Mu Brno

1 Attila Bodnar LASS Budapest

1 Ondrej Gottlieb Avoy MU Brno

1 Lukas Valer BSC Praga

1 Gabor Toth LASS Budapest

Podziękowania dla partnerów

Pierwszy w historii Krakowa turniej blind footballu nie byłby możliwy bez wsparcia ze strony naszych partnerów, którzy w znaczący sposób przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia:

 • Panu Prezydentowi Miasta Krakowa, prof Jackowi Majchrowskiemu, za objecie naszego turnieju honorowym patronatem,
 • Gminie Miejskiej Kraków (kierownictwu i pracownikom Wydziału Spraw Społecznych oraz Wydziału Sportu UMK), za finansowe wsparcie oraz długoletnią współpracę,
 • Małopolskiemu Związkowi Piłki Nożnej, za finansowe wsparcie i wiarę w sukces naszego turnieju,
 • Władzom Com-Com Zone Nowa Huta, za możliwość organizacji turnieju na ich obiekcie,
 • Władzom Hotelu Grand Felix, za wsparcie związane z zakwaterowaniem uczestników turnieju i rodzinną atmosferę,
 • MPK Kraków, za udostępnienie autobusów oraz reklamę turnieju na monitorach komunikacji miejskiej,
 • Firmie Auchan al. Pokoju Kraków, za ufundowanie pakietów dla zawodników,
 • Firmie Muszynianka, za ufundowanie wód mineralnych dla zawodników,
 • SportStacji, za nagranie genialnego klipu reklamującego nasz turniej,
 • Władzom i studentom AWF Kraków, za niezwykłe wsparcie w postaci wolontariatu podczas turnieju,
 • Dyrekcji, nauczycielom i uczniom SPIML Kraków, za dbanie o dobre samopoczucie fizyczne uczestników turnieju,
 • Władzom i młodym piłkarzom Szkoły Futbolu Staniątki, za uświetnienie ceremonii otwarcia oraz doping podczas naszych meczów,
 • Niewidzialnej Wystawie, za promocję dyscypliny i turnieju, a także publikację meczów z turnieju w sieci,
 • IAESTE Cracow PK, za wsparcie podczas organizacji oraz promocję naszego wydarzenia i klubu.

Podziękowania dla patronów medialnych

 • Portalowi Weszło i Jakubowi Białkowi, za promocję wydarzenia oraz niezwykły reportaż opowiadający o pierwszym w historii turnieju blind footballu w Krakowie,
 • Portalowi Onet, za artykuły promujące nasz klub i wydarzenie przed i po turnieju.

Podziękowania specjalne

Pragniemy również podziękować wszystkim tem, o których często się zapomina, a bez których minione wydarzenie nie byłoby możliwe:

 • Dziękujemy Magdalenie Rodak oraz Mirosławowi Krzyszkowskiemu, za poprowadzenie oraz koordynację wydarzenia,
 • Jerzemu i Jarosławowi Sap, naszych kierowców, przewodników, a przede wszystkim przyjaciół, którzy są z nami od początku istnienia, a których pomocy nie da się ocenić,
 • Naszym rodzinom oraz przyjaciołom, którzy oprócz kibicowania włączyli się w kwestie organizacyjne turnieju wspierając nas w wielu trudnych sytuacjach,
 • Pani ratownik Jadwidze Kowalczyk, za pomoc medyczną,
 • Sędziom: Łukaszowi Skotnickiemu, Marcinowi Fajferowi, Rafałowi Świerczkowi oraz Andrzejowi Jankowskiemu, za dobre sędziowanie i szkolenie nowych arbitrów, które odbyło się podczas minionego turnieju,
 • Spikerowi Mariuszowi Szpyrce, za niezwykłe zaangażowanie i fantastyczną konferansjerkę.
 • Ekipie UKS Sprint Wrocław, za użyczenie band, bez których nie bylibyśmy w stanie rozegrać tego turnieju.
 • Serdeczne podziękowania kierujemy również Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Jaksicach, której uczniowie uświetnili ceremonię zapowiadająca mecz o Puchar Polski.

Brawa dla kibiców

Pierwszy w historii Krakowa turniej blind footballu nie byłby tak wyjątkowy, gdyby nie fani, którzy na każdym naszym meczu wypełniali trybuny po brzegi i oklaskiwali nas dodając nam skrzydeł. Pierwszy gol, zwycięstwo, zdobyty puchar smakują znacznie lepiej dzięki Wam! Wielkie brawa dla wszystkich, którzy towarzyszyli nam w tym historycznym wydarzeniu! Dzięki Wam czujemy, że robimy coś naprawdę wielkiego!

FOTO: kibice.jpg

Gratulacje dla rywali

Gratulacje oraz podziękowania dla wszystkich ekip, które mieliśmy przyjemność gościć podczas historycznego dla nas turnieju! Szczególne brawa kierujemy do ekip Avoy MU Brno, która wróciła do domu z Pamiątkowym Pucharem Prezydenta Miasta Krakowa, prof Jacka Majchrowskiego oraz UKS Sprint Wrocław, z którym mamy nadzieję wspólnie rozwijać blind football w Polsce!

Przerwa zimowa

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią przerwa w rozgrywkach, które ruszą dopiero pod koniec marca. Nie oznacza to, że nasz zespół przez ten czas nie będzie pracował – przeciwnie. Za nami udany sezon, wiemy jednak, że przyszły może być jeszcze lepszy. Wszystko w naszych głowach i nogach, które teraz musimy odpowiednio wytrenować.