Podsumowanie sezonu 2017

To już ostatnie godziny 2017 roku, a jednocześnie koniec drugiego pełnego sezonu w historii naszego klubu. Zanim dacie się porwać sylwestrowemu szaleństwu, zachęcamy do zapoznania się z wydarzeniami minionych dwunastu miesięcy, które wraz z hukiem pierwszych petard staną się tylko i aż niesamowitymi wspomnieniami.

STYCZEŃ

10 stycznia na zaproszenie Pani Anny Maruszeczko wzięliśmy udział w programie Zielone Drzwi (Dzień Dobry TVN), podczas którego zgromadzeni przed telewizorami widzowie mogli na żywo posłuchać o naszym klubie oraz blind footballu.

Link do programu: http://bit.ly/2j4gbNP

21 stycznia na Hali pod Dębowcem w Bielsku wzięliśmy udział w niezwykłym wydarzeniu – pierwszym w historii wspólnym treningu amp i blind futbolistów, podczas którego wraz z zawodnikami Kuloodpornych Bielsko-Biała (obecnie brązowymi medalistami AMP Futbol Ekstraklasy) udowodniliśmy, że „Piłka nożna jest dla wszystkich.” Pokazowy trening z kulami i czarnymi opaskami w rolach głównych obserwowany był z trybun między innymi przez piłkarzy Podbeskidzia.

LUTY

27 lutego na Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa odbył się XXII Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2016 roku, podczas którego nasz zespół otrzymał nagrodę specjalną – Statuetkę „Jasna Strona Futbolu 2016”, będącą nagrodą specjalna ustanowioną przez Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego. Nagroda trafiła w nasze ręce w uznaniu za działalność w roku 2016 i z miejsca stała się jedną z istotniejszych w krótkiej historii naszego klubu.

MARZEC

27 marca ruszyliśmy z kampanią społeczną #SiłkaDlaNiepełnosprawnegoOsiłka, która była, a właściwie jest (nie została i nie zostanie zakończona) odpowiedzią na dyskryminację osób niepełnosprawnych pragnących realizować swoje pasje. Bodźcem do jej powstania było wyproszenie Marcina z siłowni ze względu na bycie osobą niewidomą. Do akcji włączyło się wiele osób, w tym Arkadiusz Głowacki.

Link do galerii: http://bit.ly/2CkXJYT

KWIECIEŃ

6 kwietnia nasz zespół wziął udział w obchodach Dnia Sportu Osób Niepełnosprawnych, które zorganizowane zostały w ramach X Krakowskich Dni Integracji. Nasza drużyna zaprezentowała zgromadzonej na hali sportowej Studium Wychowania Fizycznego AGH publiczności krotki pokaz blind footballu, po którym kibice wcielili się w rolę graczy i mogli spróbować swych sił w konkursie rzutów karnych.

Link do galerii: http://bit.ly/2C9AQuT

17 kwietnia Marcin Ryszka, Martin Jung oraz Mateusz Krzyszkowski otrzymali powołanie do reprezentacji Polski w blind footballu na towarzyski dwumecz z szykującą się do IBSA Blind Euro reprezentacją Francji. Mecze rozegrane zostały 21 i 22 kwietnia w Montpelier, oba spotkania wygrali Trójkolorowi po 3:1 – w pierwszym meczu bramkę dla Polski zdobył Jung.

MAJ

13 maja nasz zespół wziął udział w pierwszym w 2017 roku turnieju rozegranym w Chemnitz (Niemcy). Eins-Cup był jednodniowym turniejem, w którym zajęliśmy czwarte miejsce, a podczas którego zmierzyliśmy się z ekipami Chemnitzer FC, FC St. Pauli, Avoy Mu Brno, Victorią Berlin i drużyną z Monachium.

Link do bramek: http://bit.ly/2pRcYX3

30 maja na Rynku Głównym w Krakowie odbyliśmy pokazowy trening oraz rozegraliśmy krótki mecz z juniorami starszymi Wisły Kraków. Wyjątkowe wydarzenie odbyło się w ramach XVIII Tygodnia Osób Niepełnosprawnych -„Kocham Kraków z Wzajemnością”. Oprócz niecodziennego show w sercu miasta zgromadzeni fani sami mogli wziąć udział w zabawie poprzez uczestnictwo w blind footballowych konkursach z nagrodami.

Link do galerii: http://bit.ly/2lt8a4y

Link do reportażu: http://bit.ly/2CasEut

CZERWIEC

17 i 18 czerwca wzięliśmy udział w Bucovice Blind Football Cup 2017- prawdopodobnie najbardziej prestiżowym turnieju blind footballu w Europie, który po raz piąty zorganizowali nasi dobrzy znajomi z Czech – ekipa Avoy MU Brno. Niezwykle wymagający turniej zakończyliśmy na siódmym miejscu. W grupie zmierzyliśmy się z mistrzem oraz wicemistrzem Niemiec, a także mistrzem Grecji. W meczu o siódmą lokatę pokonaliśmy MIK Sound (Szwecja) 3:0.

Link do meczu z MIK Sound: http://bit.ly/2zLfqy5

28 czerwca wzięliśmy udział w pokazie blind footballu w Poroninie dla niewidomej i słabowidzącej młodzieży z Polski oraz Macedonii. Dla uczestników obozu nasz pokaz, a także wspólna gra były pierwszym kontaktem z piłką nożną osób niewidomych.

Link do galerii: http://bit.ly/2lrdYeX

LIPIEC


10 lipca rozpoczęliśmy tygodniowy obóz przygotowawczy do rozgrywek Ligi Centralnej europy 2017/18. Było to pierwsze w historii naszego klubu tak długie zgrupowanie, a zarazem pierwsze z zaplanowanych dwóch.

SIERPIEŃ

3 sierpnia nasz zespół drugi raz w 2017 roku miał przyjemność odbyć wspólny trening oraz rozegrać krótką gierkę z zawodnikami Wisły Kraków – tym razem jednak z juniorami młodszymi.

Link do galerii: http://bit.ly/2Ci2dlA

7 sierpnia rozpoczęliśmy drugi obóz przygotowawczy przed nadchodzącymi rozgrywkami Ligi Centralnej Europy 2017/18. Podobnie jak w lipcu trwał on tydzień i obfitował w niezwykłą intensywność zajęć.

WRZESIEŃ

2 i 3 września we Wrocławiu rozegraliśmy pierwsze spotkania w swoim debiutanckim sezonie Ligi Centralnej Europy 2017/18, do której zaproszeni zostaliśmy przez ekipy z Wrocławia, Pragi i Budapesztu. Po pierwszej kolejce zasiadaliśmy na fotelu lidera z 9 oczkami na koncie. W ramach wrocławskiej rundy zorganizowany został również pierwszy mecz Pucharu Polski w blind footballu, w którym wygraliśmy 2:1 z UKS Sprint Wrocław.

19 września w Urzędzie Miasta Krakowa przedstawiciele naszego klubu wzięli udział w posiedzeniu Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Rady Miasta Krakowa, podczas którego radni wysłuchali naszych planów związanych z rozwojem dyscypliny na terenie miasta, do której niezbędne jest profesjonalne boisko. Wniosek o jego powstanie przeszedł jednogłośnie.

30 września i 1 października w Pradze rozegraliśmy kolejne cztery spotkania Ligi Centralnej Europy 2017/18, które odbyły się w ramach drugiej kolejki. Tym razem poszło nam nieco gorzej niż we Wrocławiu i do Krakowa wróciliśmy jako wicelider.

PAŹDZIERNIK

14 i 15 października wzięliśmy udział w Pucharze Miast Europy Centralnej w Pradze, podczas którego w naszym zespole gościnnie wystąpili gracze UKS Sprint Wrocław – Robert Mkrtchyan oraz Adrian Słoninka. W grupie zmierzyliśmy się z zespołami z Moskwy (w składzie występowali złoci medaliści ME IBSA 2017 Berlin), Borussi Dortmund oraz Charleroi. Awans do półfinału przegraliśmy po karnych 1:2 z BVB. W meczu o piąte miejsce wygraliśmy 1:0 z Schalke 04 (brązowymi medalistami Blindenfussball Bundesligi 2017).

21 i 22 października wzięliśmy udział w Pucharze Saksonii 2017, który odbył się w Lipsku. Turniej zakończyliśmy na czwartym miejscu odnosząc jedno zwycięstwo 3:1, trzykrotnie remisując 0:0 (w tym z mistrzem Niemiec) oraz odnosząc jedną porażkę 0:1 z gospodarzami. Do podium zabrakło nam jednego oczka.

LISTOPAD

11 i 12 listopada w Krakowie odbył się pierwszy w historii miasta turniej blind footballu, który objęty został honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, a który zorganizowany został w ramach 3. kolejki Ligi Centralnej Europy. Premierowe wydarzenie cieszyło się niezwykłym zainteresowaniem fanów oraz mediów. Krakowską rundę wygrał zespół Avoy zdobywając tym samym pamiątkowy puchar oraz umacniając się na pozycji lidera. Nasz zespół pozostał na drugim miejscu, jednak w nasze ręce trafiło trofeum za triumf w dwumeczu o Puchar Polski – na własnym terenie zremisowaliśmy 0:0.

Link do podsumowania historycznego turnieju: http://bit.ly/2jiqEUA

Link do artykułu Jakuba Białka (Weszło!): http://bit.ly/2hDS1YE

Link do reportażu Sylwii Michałowskiej (TVP SPort): http://bit.ly/2AvUpfS

Link do galerii: http://bit.ly/2Cjdims

22 listopada w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się niezwykle ważne dla naszego klubu spotkanie z Prezydentem Miasta Krakowa, prof. Jackiem Majchrowskim, podczas którego padła deklaracja, iż z początkiem 2018 roku miasto zakupi specjalistyczne bandy do blind footballu, które umożliwią dalszy rozwój i profesjonalizację działań.

GRUDZIEŃ

1 grudnia przedstawiciele naszego klubu wzięli udział w spotkaniu z Panem Piotrem Ćwikiem – Wojewodą Małopolskim oraz Panią Martą Mordarską – Dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON, podczas którego odebrali pamiątkowy dyplom i tabliczkę z gratulacjami za organizację historycznego turnieju blind footballu w Krakowie oraz za zdobycie Pucharu Polski 2017.

4 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbyła się gala wręczenia nagród za szczególne osiągnięcia i działanie na rzecz osób niepełnosprawnych w Małopolsce, której organizatorem był Małopolski Oddział PFRON. Nasz klub znalazł się w gronie wyróżnionych i nagrodzonych w kategorii osiągnieć sportowych.

INTENSYWNY ROK

Bądźmy szczerzy. Tych kilkanaście akapitów i tak nie odda tego, co za nami. Wymienione powyżej najważniejsze wydarzenia to suma ciężkiej pracy, hektolitrów potu i łez, masy nerwów, kupy śmiechu, ale przede wszystkim pasji ludzi, którzy kochają to co robią. Tymi ludźmi są wszyscy, ktorzy działają na rzecz rozwoju naszego klubu i dyscypliny, począwszy na działaczach, sztabie, poprzez zawodników, aż wreszcie kibiców. Ten rok, podobnie jak lata poprzednie i przyszłe to suma wspólnych działań ludzi, którzy nie widzą przeszkód i robią to co kochają.

Dziękujemy wszystkim, którzy sprawiają, że nasze działania są możliwe i mają sens. Dziękujemy tym, którzy w 2017 roku wsparli nas finansowo, tym którzy, wpadali na trening by pomóc nam w przygotowaniach do kolejnych spotkań, tym, którzy dzwonili do nas po zwycięstwie z gratulacjami i tym, którzy po porażce poklepywali nas w plecy ze słowami otuchy. Jesteście wielcy i bez względu na rodzaj wsparcia jesteście członami naszego zespołu. Bo ten klub to dobro nas wszystkich!

Mamy nadzieję, że nadchodzący rok będzie równie intensywny i przyspoży nam wszystkim wiele radości. Jeszcze niczego Wam nie zdradzimy, ale my wiemy, że będzie się działo!

MEDIA O NAS

W podsumowaniu nie byliśmy w stanie zawrzeć wszystkich artykułów, które pojawiły się na temat naszego klubu w minionym roku. Wystarczy jednak, ze wpiszecie nazwę naszego klubu w Google i bez trudu znajdziecie masę artykułów na nasz temat, za które gorąco dziękujemy wszystkim ich autorom.

UWAGA: podsumowanie nie zawiera wszystkich wydarzeń z minionego roku w wykonaniu naszej drużyny.