Blind Football w Krakowie – początki

Nasza historia

W piłkę nożną grają praktycznie wszyscy. Może trudno w to uwierzyć, ale na całym świecie mecze rozgrywają również osoby niewidome. Takie drużyny można spotkać także w Polsce.

poczatki002

Wszystko zaczęło się w 2008 roku w Ośrodku dla Niewidomych i Słabo widzących w Krakowie. Prekursorem całej akcji był ówczesny uczeń ośrodka Marcin Ryszka.

Od dziecka byłem wielkim fanem piłki. Moja rodzina ma duże tradycję w tej dyscyplinie sportu. Jako dziecko, mimo, że nie widziałem grałem z moimi braćmi i kolegami z osiedla. Wiedziałem, że gdzieś na świecie są rozgrywki w piłce nożnej osób niewidomych. W 2008 roku rozpocząłem starania, aby dostać jakieś bardziej szczegółowe informacje na temat futbolu w wykonaniu niewidzących piłkarzy. W sieci można było oglądać fragmenty meczów, udało się również znaleźć przepisy w języku angielskim, które przetłumaczyła nasza koleżanka Joanna Mazur.

Marcin Ryszka prowadzi piłkę

Bardzo ważnym krokiem było pozyskanie pierwszych dzwoniących piłek, które wprost z Brazylii trafiły do ośrodka na Tynieckiej.

Dzięki pomocy wielu osób udało się nam skontaktować z władzami IPC, czyli Międzynarodowej Federacji Sportu Osób Niepełnosprawnych. W ramach promocji tej dyscypliny na terenie naszego kraju wysłali oni kilka piłek, które trafiły do szkoły w Krakowie. Wielkim fanem piłki jest nauczyciel wychowania fizycznego pracujący w ośrodku przy Tynieckiej Pan Mateusz Stawarz, bez zaangażowania którego nic nie moglibyśmy zrobić. On jest naszym trenerem i to on prowadzi treningi z osobami niewidomymi do dnia dzisiejszego.

Teraz zawodnicy z Krakowa mają szanse pojechać na mistrzostwa Europy.

Tak jak już wspominałem wszystko zaczęło się w 2008 roku. Jednak nie rozgrywaliśmy jakiś oficjalnych meczów. Graliśmy i trenowaliśmy między sobą. Jednak od jakiegoś czasu rozpoczęliśmy współprace z drużyną z Wrocławia. Pojawiła się szansa wyjazdu na Mistrzostwa Europy i reprezentowania kraju. Dlatego postanowiliśmy bardziej sprofesjonalizować nasze działania i traktować piłkę bardziej poważnie, a nie tylko jako okazję do spotkania się ze znajomymi i grania dla przyjemności, ale i o tym staramy się pamiętać na każdym kroku – Powiedział Ryszka.

poczatki003

Drużyną, która odnosiła pierwsze sukcesy w piłce nożnej niewidomych jest ekipa z Wrocławia. Właśnie w tym mieście odbywają się zgrupowania kadry. W nich również biorą udział piłkarze z Krakowa. Z pośród wszystkich zawodników zostanie wybrana 10 osobowa reprezentacja, która już w sierpniu będzie reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy w Anglii. Trzymamy kciuki.

barwy_klubowe